• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    Anta att ett 14 gram -prov av järn värms från 20C till 25C den specifika värmen 0,11C Hur mycket energi absorberades av järnet?
    Så här beräknar du energin som absorberas av järnet:

    Förstå koncepten

    * Specifik värme: Mängden värmeenergi som krävs för att höja temperaturen på 1 gram av ett ämne med 1 graders Celsius.

    * Värmeenergiformel: Q =mcΔt

    * Q =värmeenergi (i Joules)

    * m =massa (i gram)

    * C =specifik värmekapacitet (i joules per gram per grad Celsius)

    * Δt =förändring i temperatur (i grader Celsius)

    Beräkningar

    1. Identifiera de givna värdena:

    * m =14 gram

    * C =0,11 J/g ° C

    * ΔT =25 ° C - 20 ° C =5 ° C

    2. Anslut värdena till formeln:

    * Q =(14 g) * (0,11 J/g ° C) * (5 ° C)

    3. Beräkna den absorberade energin:

    * Q =7,7 Joules

    Svar: Det järn absorberade 7,7 joules energi.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com