1. Beräkna den totala massan:
* Total massa =massa av första bilen + massa av andra bilen
* Total massa =1250 kg + 325 kg =1575 kg
2. Tillämpa Newtons andra lag:
* Nettokraft (f) =massa (m) * acceleration (a)
* F =1575 kg * 2,15 m/s²
* F =3393,75 n
Därför är nettokraften som verkar på den första bilen 3393,75 Newtons.