1. Beräkna molen av NaCl
* molmassa av NaCl: 58,44 g/mol
* mol NaCl: (11,7 g) / (58,44 g / mol) =0,200 mol
2. Konvertera volymen till liter
* Volym: 100 ml =0,100 L
3. Beräkna molariteten
* molaritet (M) =mol lösning / liter lösning
* molaritet =(0,200 mol) / (0,100 L) =2,00 m
Därför är lösningens molaritet 2,00 m.