1. Konvertera enheter:
* Temperatur (t): Konvertera Celsius till Kelvin:33 ° C + 273,15 =306,15 K
* Tryck (P): Konvertera KPA till atmosfärer (ATM):199 KPA * (1 ATM / 101.325 KPA) =1,96 ATM
2. Använd den ideala gaslagen:
Den ideala gaslagen är:PV =NRT
Där:
* P =tryck (i ATM)
* V =volym (i liter)
* n =antal mol
* R =idealisk gaskonstant (0,0821 L⋅AtM/Mol⋅K)
* T =temperatur (i Kelvin)
3. Lös för 'n' (antal mol):
Ordna om den ideala gaslagen som ska lösa för 'n':
n =pv / rt
4. Anslut värdena och beräkna:
N =(1,96 atm * 4,67 L) / (0,0821 L⋅Atm / Mol⋅K * 306,15 K)
N ≈ 0,364 mol
Därför innehåller 4,67 L gasprovet cirka 0,364 mol.