1. Identifiera elementen och deras atommassor
* bly (PB): 207,2 g/mol
* kol (C): 12,01 g/mol
* väte (h): 1,01 g/mol
* syre (O): 16,00 g/mol
2. Räkna antalet atomer i varje element
* bly (PB): 1
* kol (C): 2 x 2 =4
* väte (h): 3 x 2 =6
* syre (O): 2 x 2 + 2 =6
3. Beräkna den totala massan
* pb: 1 x 207,2 g/mol =207,2 g/mol
* C: 4 x 12,01 g/mol =48,04 g/mol
* h: 6 x 1,01 g/mol =6,06 g/mol
* o: 6 x 16,00 g/mol =96,00 g/mol
4. Lägg till de enskilda massorna
207,2 g/mol + 48,04 g/mol + 6,06 g/mol + 96,00 g/mol = 357,3 g/mol
Därför är den molmassan av blyacetat, Pb (CH₃COO) ₂, 357,3 g/mol.