1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:
Cacn₂ (S) + 3H₂O (L) → Caco₃ (S) + 2NH₃ (G)
2. Beräkna den molmassan av cacn₂ och h₂o:
* Cacn₂:40,08 g/mol (Ca) + 12,01 g/mol (c) + 2 * 14,01 g/mol (n) =80,10 g/mol
* H₂O:2 * 1,01 g/mol (H) + 16,00 g/mol (O) =18,02 g/mol
3. Konvertera gram cacn₂ till mol:
* Mullvad med cacn₂ =74,0 g / 80,10 g / mol =0,924 mol
4. Använd molförhållandet från den balanserade ekvationen för att hitta mol H₂O:
* Ekvationen visar att 1 mol cacn₂ reagerar med 3 mol H₂O.
* Mol av H₂O =0,924 mol cacn₂ * (3 mol H₂O / 1 mol cacn₂) =2,772 mol H₂O
5. Konvertera mol H₂O till gram:
* gram H₂O =2,772 mol * 18,02 g/mol =50,0 g
Därför behövs 50,0 gram vatten för att reagera med 74,0 gram cacn₂.