• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad skulle vara den totala massa av produkter en reaktion där 10 gram vatten sönderdelas till element väte och syre?
    Så här löser du detta problem:

    Förstå reaktionen

    Nedbrytningen av vatten (H₂O) till väte (H₂) och syre (O₂) representeras av följande balanserad kemisk ekvation:

    2H₂O → 2H₂ + O₂

    Nyckelprincip:Lagen om bevarande av massan

    Lagen om bevarande av massan säger att i ett stängt system måste reaktanternas totala massa före en kemisk reaktion vara lika med den totala massan av produkterna efter reaktionen.

    Beräkning

    1. molmassa vatten (H₂O): 18 g/mol (2 g/mol för H + 16 g/mol för O)

    2. mol vatten: 10 g / 18 g / mol =0,556 mol H₂O

    3. mol väte (H₂): Från den balanserade ekvationen producerar 2 mol H₂O 2 mol H₂. Så 0,556 mol H₂O kommer att producera 0,556 mol H₂.

    4. mol syre (O₂): Från den balanserade ekvationen producerar 2 mol H₂O 1 mol O₂. Så 0,556 mol H₂O kommer att producera 0,278 mol o₂.

    5. massa väte (H₂): 0,556 mol H₂ * 2 g/mol =1,112 g H₂

    6. massa av syre (O₂): 0,278 mol O₂ * 32 g/mol =8,90 g o₂

    Total massa produkter: 1.112 g h₂ + 8,90 g o₂ = 10.012 g

    Slutsats

    Den totala massan av produkterna (väte och syre) från nedbrytningen av 10 gram vatten är cirka 10 gram. Detta resultat överensstämmer med lagen om bevarande av massan.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com