Förstå potentiell energi
Potentiell energi (PE) är den energi som ett objekt har på grund av dess position relativt en referenspunkt. Formeln för gravitationspotential energi är:
Pe =mgh
Där:
* PE =potentiell energi (mätt i Joules, J)
* m =objektets massa (mätt i kilogram, kg)
* g =acceleration på grund av tyngdkraften (ungefär 9,8 m/s²)
* H =höjd över referenspunkten (mätt i meter, M)
Beräkningar
1. Hitta massan: Vi måste hitta objektets massa. Vi känner till vikten (40 n) och kan använda förhållandet:
Vikt (W) =massa (M) * Acceleration på grund av tyngdkraften (G)
Därför massa (m) =vikt (w) / g =40 N / 9,8 m / s² ≈ 4,08 kg
2. Applicera den potentiella energiformeln:
PE =mgh =(4,08 kg) * (9,8 m/s²) * (10 m) ≈ 400 j
Svar: Den potentiella energin för de 40 n objektet 10 meter över dess referenspunkt är cirka 400 joules.