1. Förstå isotoper
Isotoper är atomer av samma element som har samma antal protoner men olika antal neutroner. Detta innebär att de har samma atomantal men olika atommassor.
2. Viktat genomsnitt
För att hitta den genomsnittliga atommassan måste vi ta ett viktat genomsnitt av massorna för varje isotop. Vikterna är de procentuella mängderna av varje isotop.
3. Beräkning
* isotop 1: Massa =16, överflöd =40% =0,40
* isotop 2: Massa =18, överflöd =60% =0,60
Genomsnittlig atommassa =(massa av isotop 1 * Överflöd av isotop 1) + (Massa av isotop 2 * Överflöd av isotop 2)
Genomsnittlig atommassa =(16 * 0,40) + (18 * 0,60)
Genomsnittlig atommassa =6,4 + 10,8
Genomsnittlig atommassa = 17,2
Därför är den genomsnittliga atommassan för detta element 17,2 atommassenheter.