1. Förstå densitet:
* Densitet är ett mått på hur mycket massa som finns i en given volym. Formeln är:
* Densitet (d) =massa (m) / volym (v)
2. Ordna om formeln:
* Vi vill hitta massan (M), så att vi kan ordna om formeln för att lösa för massa:
* Massa (m) =densitet (d) * volym (v)
3. Anslut värdena:
* Densitet (d) =7,88 g/ml
* Volym (V) =250 ml
4. Beräkna massan:
* Massa (m) =7,88 g/ml * 250 ml
* Massa (m) =1970 g
Svar: Massan på 250 ml järn är 1970 gram.