1. Förstå formeln:
Den värme som krävs för att ändra temperaturen på ett ämne ges av:
* q =mcΔt
Där:
* Q =värmeenergi (i KCAL)
* m =ämnets massa (i kg)
* C =specifik värmekapacitet för ämnet (i kcal/kg ° C)
* ΔT =förändring i temperatur (° C)
2. Samla informationen:
* Massa (m) =5,0 kg
* Specifik värmekapacitet för vatten (C) =1 kcal/kg ° C
* Initial temperatur (T₁) =20 ° C
* Slutlig temperatur (T₂) =44 ° C
* Förändring i temperatur (ΔT) =T₂ - T₁ =44 ° C - 20 ° C =24 ° C
3. Beräkna värmen:
* Q =(5,0 kg) * (1 kcal/kg ° C) * (24 ° C)
* Q =120 kcal
Därför måste 120 kcal värme tillsättas för att höja temperaturen på 5,0 kg vatten från 20 ° C till 44 ° C.