* Identifiera elementen: Aluminium (AL), kol (C) och syre (O)
* Hitta atommassorna från den periodiska tabellen:
* AL:26,98 g/mol
* C:12,01 g/mol
* O:16,00 g/mol
* multiplicera varje atommassa med sitt abonnemang i formeln:
* AL:26,98 g/mol * 2 =53,96 g/mol
* C:12,01 g/mol * 3 =36,03 g/mol
* O:16,00 g/mol * 9 =144,00 g/mol
* Lägg till resultaten tillsammans: 53,96 g/mol + 36,03 g/mol + 144,00 g/mol = 233,99 g/mol
Därför är den molmassan av aluminiumkarbonat ungefär 234 g/mol.