• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är trycket i en 0,34 L -ballong om temperatur 35C och innehåller 0,0233 mol av en idealisk gas?
    Så här beräknar du gasens tryck i ballongen:

    1. Konvertera enheter

    * Temperatur (Celsius till Kelvin): T (k) =t (° C) + 273,15

    Så 35 ° C =35 + 273,15 =308,15 K

    * volym (liter till kubikmeter): 1 l =0,001 m³

    Så 0,34 l =0,34 * 0,001 m³ =0,00034 m³

    2. Använd den ideala gaslagen

    Den ideala gaslagen är:PV =NRT

    där:

    * P =tryck (PA)

    * V =volym (m³)

    * n =antal mol

    * R =idealisk gaskonstant (8.314 J/mol · k)

    * T =temperatur (k)

    3. Lös för tryck

    Ordna om den ideala gaslagen som ska lösas för tryck:

    P =(nrt) / v

    4. Ersättningsvärden

    P =(0,0233 mol * 8.314 J / mol · k * 308,15 K) / 0,00034 m³

    5. Beräkna

    P ≈ 1,76 x 10⁵ PA

    Därför är trycket i ballongen cirka 1,76 x 10⁵ Pascals.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com