• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    En 340 Hz ljudvåg reser vid mätaren per sekund med en våglängd av A. 100 m B. 1000 m C. 10 m D. 1 m E. Inga ovan?
    Så här löser du detta:

    Förstå förhållandet

    * Sound of Sound (V): Detta är hastigheten med vilken ljudvågor reser genom ett medium.

    * Frekvens (F): Detta är antalet ljudvågcykler per sekund, mätt i Hertz (Hz).

    * våglängd (λ): Detta är avståndet mellan två på varandra följande toppar eller tråg av en våg.

    Förhållandet mellan dessa är:

    V =fλ

    Lösning av problemet

    Vi vet:

    * f =340 Hz

    * V =340 m/s (Antagande av ljudets hastighet i luften)

    Vi kan ordna om ekvationen för att lösa för våglängd:

    λ =v / f

    λ =340 m/s/340 Hz =1 m

    Svar:

    Det rätta svaret är d. 1m

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com