Så här gör man det:
Formel:
Effekt (p) =spänning (v) x ström (i)
givet:
* Motstånd (R) =10 ohm
* Nuvarande (i) =2 ampere
För att hitta spänningen (V) kan vi använda Ohms lag:
Spänning (v) =motstånd (r) x ström (i)
V =10 ohm * 2 ampere
V =20 volt
Nu kan vi beräkna kraften:
Effekt (p) =spänning (v) x ström (i)
P =20 volt * 2 ampere
P =40 watt
Därför är kretsens kraft 40 watt.