• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är hastigheten på en sten som ursprungligen i vila som har fallit 66 m nära jordens yta?
    Så här löser du detta problem med hjälp av fysikens principer:

    Förstå koncepten

    * Gratis fall: När ett föremål faller nära jordens yta upplever den konstant acceleration på grund av tyngdkraften (cirka 9,8 m/s²).

    * kinematiska ekvationer: Vi kan använda följande kinematiska ekvation för att relatera förskjutning, initial hastighet, acceleration och tid:

    d =v₀t + (1/2) at²

    där:

    * D =förskjutning (66 m)

    * v₀ =initial hastighet (0 m/s, eftersom det är i vila)

    * A =acceleration på grund av tyngdkraften (9,8 m/s²)

    * t =tid (okänd)

    Lösning för tid

    1. Omorganisation Ekvationen: Eftersom vi vill hitta den slutliga hastigheten måste vi först hitta den tid det tar för att berget faller. Vi kan ordna om ekvationen för att lösa för T:

    t =√ (2d/a)

    2. Anslut värdena:

    t =√ (2 * 66 m / 9,8 m / s²)

    t ≈ 3,67 s

    Hitta den slutliga hastigheten

    Nu när vi vet tiden kan vi använda en annan kinematisk ekvation för att hitta den slutliga hastigheten (V):

    * V =V₀ + AT

    1. Anslut värdena:

    V =0 m/s + (9,8 m/s²) * 3,67 s

    v ≈ 36,0 m/s

    Svar:

    Rockens hastighet efter fallande 66 meter är ungefär 36,0 m/s .

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com