• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är tätheten för en kub med massa 320 g och volym 16560 cm?
    Så här beräknar du densiteten:

    Förstå densitet

    Densitet är ett mått på hur mycket massa som finns i en given volym. Det beräknas med formeln:

    * densitet (ρ) =massa (m) / volym (v)

    Beräkningar

    1. Konvertera enheter (vid behov): Se till att dina enheter är konsekventa. I det här fallet har vi gram (g) för massa och kubikcentimeter (cm³) för volym. Ingen konvertering behövs.

    2. Anslut värdena:

    * Massa (m) =320 g

    * Volym (V) =16560 cm³

    3. Beräkna densitet:

    * Densitet (ρ) =320 g / 16560 cm³

    * Densitet (ρ) ≈ 0,019 g/cm³

    Svar: Kubens densitet är ungefär 0,019 g/cm³ .

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com