1. Förstå enheterna:
* au (astronomisk enhet): Det genomsnittliga avståndet mellan jorden och solen. 1 au ≈ 149,6 miljoner kilometer.
* ljushastighet: Hastigheten med vilken elektromagnetisk strålning (inklusive radarsignaler) reser. C ≈ 299,792,458 meter per sekund.
2. Beräkna avståndet:
* Avståndet mellan jorden och Mars ges som 0,6 au.
* Konvertera AU till mätare:0,6 AU * 149,6 miljoner km/au * 1000 m/km ≈ 89,76 miljoner meter.
* Rundturavståndet är dubbelt så stora avståndet:89,76 miljoner meter * 2 ≈ 179,52 miljoner meter.
3. Beräkna tiden:
* Tid =avstånd / hastighet
* Tid =179,52 miljoner meter / 299,792,458 meter / sekund ≈ 0,599 sekunder.
Därför skulle det ta cirka 0,599 sekunder för en radarsignal för att slutföra en rundtur mellan jorden och Mars när de är 0,6 au från varandra.