1. Beräkna molen hos Mgcl₂:
* molmassa av mgcl₂:
* Mg:24,31 g/mol
* CL:35,45 g/mol (x 2 för två kloratomer)
* Totalt:24,31 + (35,45 x 2) =95,21 g/mol
* mol Mgcl₂:
* mol =massa / molmassa
* mol =0,73 g / 95,21 g / mol
* Mol ≈ 0,00767 mol
2. Konvertera volym till liter:
* Volym: 300 ml
* liter: 300 ml / 1000 ml / L =0,3 L
3. Beräkna molaritet:
* molaritet (M) =mol lösning / liter lösning
* molaritet =0,00767 mol / 0,3 l
* molaritet ≈ 0,0256 m
Därför är molariteten för 0,73 g mgcl₂ -lösningen i 300 ml ungefär 0,0256 m.