1. Konvertera millimol till mol:
* 1 mol =1000 millimol
* 3,7 x 10^3 millimol * (1 mol / 1000 millimol) =3,7 mol
2. Använd Avogadros nummer:
* Avogadros antal säger att det finns 6,022 x 10^23 atomer i en mol av alla element.
3. Beräkna antalet Cu -atomer:
* 3,7 mol cu * (6.022 x 10^23 atomer / 1 mol cu) = 2,23 x 10^24 cu atomer
Därför finns det cirka 2,23 x 10^24 Cu -atomer i 3,7 x 10^3 millimol koppar.