• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad är den längsta våglängden för ljus som kan leda till att en syrebindning i väteperoxid bryts med 210 kJ per mol?
    Så här beräknar du den längsta våglängden för ljus som kan bryta en syrebindning i väteperoxid (H₂O₂) med den givna energin:

    1. Konvertera energi till joules per molekyl

    * Vi får 210 kJ/mol.

    * Avogadros nummer (6.022 x 10²³ molekyler/mol) är omvandlingsfaktorn för molekyler till mol.

    * Beräkna energi per molekyl:

    (210 kJ/mol) * (1000 J/kJ)/(6,022 x 10²³ molekyler/mol) =3,49 x 10⁻ J/molekyl

    2. Använd PLANCK-EINSTEIN-relationen

    * PLANCK-EINSTEIN-relationen ansluter energi (E) och frekvens (ν) av ljus:E =Hν, där H är Plancks konstant (6.626 x 10⁻³⁴ J⋅S).

    * Omarrangera för att lösa för frekvens:ν =e/h

    * Beräkna frekvens:ν =(3,49 x 10⁻ J) / (6.626 x 10⁻³⁴ J⋅S) =5.27 x 10⁴ Hz

    3. Beräkna våglängden

    * Förhållandet mellan frekvens (v) och våglängd (λ) ges av ekvationen:C =νλ, där C är ljusets hastighet (3,00 x 10⁸ m/s).

    * Ordför att lösa för våglängd:λ =c/v

    * Beräkna våglängden:λ =(3,00 x 10⁸ m / s) / (5,27 x 10⁴ Hz) =5,69 x 10⁻⁷ m

    4. Konvertera till nanometrar

    * 1 meter (m) =10⁹ nanometrar (nm)

    * Konvertera våglängden till nanometrar:5,69 x 10⁻⁷ M * (10⁹ nm/m) =569 nm

    Svar: Den längsta våglängden för ljus som kan bryta en syrebindning i väteperoxid med användning av 210 kJ per mol är ungefär 569 nm . Detta motsvarar green Region för det synliga ljusspektrumet.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com