1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:
C + o₂ → co₂
Denna ekvation berättar att en kolatom (C) reagerar med en molekyl syre (O₂) för att producera en molekyl koldioxid (CO₂).
2. Konvertera gram till mol:
* kol: 6 gram kol / 12,01 g / mol (molmassa kol) =0,5 mol kol
* syre: 11 gram syre / 32 g / mol (molmassa av syre) =0,34 mol syre
3. Bestäm den begränsande reaktanten:
* Den balanserade ekvationen visar ett 1:1 molförhållande mellan kol och syre.
* Eftersom vi har mindre syre (0,34 mol) än kol (0,5 mol) är syre den begränsande reaktanten. Detta innebär att syre kommer att konsumeras fullständigt och mängden koldioxid som produceras kommer att bestämmas med mängden tillgängligt syre.
4. Beräkna mol koldioxid:
* Molförhållandet mellan syre och koldioxid är 1:1.
* Eftersom vi har 0,34 mol syre kommer vi att producera 0,34 mol koldioxid.
5. Konvertera mol koldioxid till gram:
* 0,34 mol CO₂ * 44,01 g/mol (molmassa av koldioxid) = 15,0 gram co₂
Om du börjar med 6 gram kol och 11 gram syre, och de reagerar helt, kommer du att producera 15,0 gram koldioxid.