1. Hitta den molära massan av magnesiumnitrat:
* Mg:24,31 g/mol
* N:14,01 g/mol (x 2 =28,02 g/mol)
* O:16,00 g/mol (x 6 =96,00 g/mol)
Total molmassa av Mg (NO₃) ₂ =24,31 + 28,02 + 96,00 =148,33 g/mol
2. Beräkna molens magnesiumnitrat:
* mol =massa / molmassa
* mol =9,00 g / 148,33 g / mol
* mol =0,0607 mol mg (no₃) ₂
3. Bestäm det totala antalet atomer per molekyl:
* En molekyl mg (no₃) ₂ innehåller:
* 1 magnesiumatom (mg)
* 2 kväveatomer (N)
* 6 syreatomer (O)
* Totalt =9 atomer
4. Beräkna atomernas mol:
* mol atomer =mol mg (no₃) ₂ * atomer per molekyl
* Mullvad atomer =0,0607 mol * 9 atomer/molekyl
* Mullvad atomer =0,546 mol
Därför finns det cirka 0,546 mol atomer i 9,00 g magnesiumnitrat.