* mol är ett mått på mängden substans. En mol innehåller 6,022 x 10^23 partiklar (atomer, molekyler, etc.).
* Massan för en mol (molmassa) är unik för varje element eller förening. Till exempel:
* En mol kol (c) väger 12 gram.
* En mol vatten (H₂O) väger 18 gram.
För att hitta antalet mol i 1 gram måste du känna till molmassan på ämnet.
Så här beräknar du det:
1. Hitta ämnets molmassa. Du kan hitta detta på den periodiska tabellen eller genom att beräkna den från den kemiska formeln.
2. Dela upp massan (1 gram) med den molmassan.
Exempel:
Låt oss säga att du vill hitta antalet mol i 1 gram natriumklorid (NaCl).
1. molmassa av NaCl:
* Natrium (NA):22,99 g/mol
* Klor (Cl):35,45 g/mol
* Total molmassa:22,99 + 35,45 =58,44 g/mol
2. Beräkna mol:
* Mol =massa / molmassa
* Mol =1 g / 58,44 g / mol
* Mol ≈ 0,0171 mol
Därför innehåller 1 gram natriumklorid cirka 0,0171 mol.