1. Förstå STP (standardtemperatur och tryck)
* Temperatur: 0 ° C (273,15 K)
* Tryck: 1 atm (101.325 kPa)
2. Använd den ideala gaslagen
Den ideala gaslagen relaterar tryck (P), volym (V), antal mol (N), den ideala gaskonstanten (R) och temperatur (T):
Pv =nrt
3. Bestäm antalet mol (n)
* molmassa av helium (He): 4,0026 g/mol
* Antal mol (n) =massa (m) / molmassa (m)
* n =84,6 g / 4.0026 g / mol =21,14 mol
4. Välj lämplig gaskonstant (R)
* r =0,0821 l · atm/mol · k (Detta värde fungerar när trycket är i ATM och volymen är i liter)
5. Lös för volym (V)
* V =(nrt) / p
* V =(21,14 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 273,15 k) / 1 atm
* V ≈ 471,7 liter
Därför är volymen på 84,6 gram helium vid STP cirka 471,7 liter.