1. Förstå STP
STP står för standardtemperatur och tryck. Det definieras som:
* Temperatur: 0 ° C (273,15 K)
* Tryck: 1 atm (101.325 kPa)
2. Använd den ideala gaslagen
Den ideala gaslagen relaterar tryck (P), volym (V), antal mol (N), gaskonstanten (R) och temperatur (T):
Pv =nrt
3. Bestäm den molmassan av etan (C₂H₆)
* Kol (c) har en molmassa på 12,01 g/mol
* Väte (H) har en molmassa på 1,01 g/mol
* Etan (C₂H₆) har en molmassa av (2 * 12.01) + (6 * 1,01) =30.07 g/mol
4. Beräkna antalet mol (n)
* Konvertera volymen från ml till L:455 ml =0,455 l
* Ordna om den ideala gaslagen som ska lösas för n:n =pv / rt
* Använd lämpligt värde för gaskonstanten R:0,0821 L · ATM/(mol · k)
* Anslut värdena:n =(1 atm * 0,455 l) / (0,0821 l · atm / (mol · k) * 273,15 k)
* Beräkna:n ≈ 0,0204 mol
5. Beräkna massan
* Multiplicera antalet mol med den molära massan av etan:massa =n * molmassa
* Massa ≈ 0,0204 mol * 30,07 g/mol
* Mass ≈ 0,614 g
Därför är massan på 455 ml etangas vid STP cirka 0,614 gram.