• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad är den empiriska formeln för en molekyl som innehåller 46,8 Si och 53,2 O?
    Så här bestämmer du den empiriska formeln:

    1. Anta ett 100 g prov:

    * Detta gör beräkningarna enklare. Vi har 46,8 g SI och 53,2 g O.

    2. Konvertera gram till mol:

    * Dela upp massan av varje element med dess molmassa:

    * SI:46,8 g / 28,09 g / mol =1,66 mol

    * O:53,2 g / 16,00 g / mol =3,33 mol

    3. Hitta molförhållandet:

    * Dela upp varje molvärde med det minsta molvärdet (1,66 mol):

    * SI:1,66 mol / 1,66 mol =1

    * O:3,33 mol / 1,66 mol =2

    4. Skriv den empiriska formeln:

    * Den empiriska formeln är sio₂ .

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com