• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    Vad är den kinetiska energin från en 2000 kg bil som rör sig på 50 km / h?
    Så här beräknar du bilens kinetiska energi:

    1. Konvertera mph till mätare per sekund (m/s):

    * 1 mil =1609,34 meter

    * 1 timme =3600 sekunder

    * 50 mph * (1609,34 m/mil)/(3600 s/timme) ≈ 22,35 m/s

    2. Använd den kinetiska energiformeln:

    * Kinetisk energi (KE) =1/2 * MASS * Hastighet.

    * Ke =1/2 * 2000 kg * (22,35 m/s) ²

    * KE ≈ 499,445 Joules (J)

    Därför är den kinetiska energin från 2000 kg bil som rör sig vid 50 km/h cirka 499 445 joules.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com