1. Förstå informationen
* ppm (delar per miljon): Detta indikerar förhållandet mellan volymen av koldioxid och den totala luftvolymen.
* 350 ppm: Detta innebär att 350 delar är koldioxid för varje miljon delar av luften.
2. Antaganden och uppskattningar
* jordens atmosfärmassa: Vi antar en massa på cirka 5,14 × 10^18 kg för jordens atmosfär.
* molmassa av luft: Vi använder en genomsnittlig molmassa luft som 28,97 g/mol.
* molmassa av CO2: Den molmassan av koldioxid (CO2) är 44,01 g/mol.
3. Beräkningar
* Beräkna luftmassan:
* Vi använder mässan i atmosfären och den molära luftmassan för att hitta antalet mol luft:
* Mullvad med luft =(5,14 × 10^18 kg) / (28,97 g / mol) =1,77 × 10^20 mol
* Beräkna mol CO2:
* Eftersom 350 ppm representerar 350 CO2 -molekyler för varje miljon luftmolekyler:
* Mol av CO2 =(350/1 000 000) * (1,77 × 10^20 mol) =6,19 × 10^16 mol
* Beräkna massan av CO2:
* Använda den molmassan för CO2:
* Massa av CO2 =(6.19 × 10^16 mol) * (44.01 g/mol) =2,72 × 10^18 g
* Konvertera till kilogram:2,72 × 10^18 g =2,72 × 10^15 kg
Därför är den uppskattade massan av koldioxid i atmosfären vid 350 ppm cirka 2,72 × 10^15 kg.
Viktiga anteckningar:
* Detta är en förenklad beräkning och använder uppskattningar för atmosfärisk massa och luftkomposition. Faktiska värden kan variera något.
* Koncentrationen av CO2 i atmosfären har ökat avsevärt sedan 350 ppm, så detta värde är inte representativt för nuvarande atmosfäriska förhållanden.
Låt mig veta om du vill beräkna detta för en annan CO2 -koncentration!