Reaktionen
Magnesium (Mg) reagerar med syre (O₂) för att bilda magnesiumoxid (Mgo):
2 mg + o₂ → 2 Mgo
Beräkning
1. mol magnesium: Börja med att känna till massan av magnesium du bränner.
* Konvertera massan av magnesium till mol med användning av dess molmassa (24,31 g/mol).
2. MOLE RATIO: Den balanserade kemiska ekvationen berättar att för varje 2 mol magnesium konsumeras 1 mol syre.
3. mol syre: Använd molförhållandet för att hitta antalet mol som konsumeras.
4. Mass of Oxygen: Konvertera molens syre till gram med användning av den molmassan av syre (32,00 g/mol).
Exempel:
Låt oss säga att du förbränner 2,43 gram magnesium:
1. mol Mg: 2,43 g mg / 24,31 g / mol =0,1 mol mg
2. mol O₂: (0,1 mol mg) * (1 mol O₂ / 2 mol mg) =0,05 mol o₂
3. massa av O₂: (0,05 mol o₂) * (32,00 g/mol) =1,6 g o₂
Därför skulle förbränning 2,43 gram magnesium konsumera 1,6 gram syregas.