• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    Vad är det partiella trycket av syre vid 1 atmosfär om P He- 609,5 mm Hg och C02 är lika med 0,5 Hg?
    Så här löser du detta problem:

    Förstå partiellt tryck

    Daltons lag om partiellt tryck säger att det totala trycket för en gasblandning är lika med summan av det partiella tryck för de enskilda gaserna i blandningen.

    Beräkningen

    1. Konvertera allt till samma enheter: Eftersom det totala trycket ges i atmosfärer, omvandlar han och samverkar partiella tryck till atmosfärer:

    * 1 atmosfär =760 mm Hg

    * P He =609,5 mm Hg * (1 atm / 760 mm Hg) =0,802 atm

    * P Co₂ =0,5 mm Hg * (1 atm / 760 mm Hg) =0,00066 atm

    2. Använd Daltons lag: Totalt tryck (P Totalt) =P He + P Co₂ + P O₂

    * 1 atm =0,802 atm + 0,00066 atm + p o₂

    3. Lös för P O₂:

    * P o₂ =1 atm - 0,802 atm - 0,00066 atm

    * P o₂ =0,197 atm (ungefär)

    Därför är det partiella trycket av syre ungefär 0,197 atmosfärer.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com