• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    Om en motor måste göra 500 joules arbete för att dra en 10 kg belastning upp4 meter, vad är effektiviteten?
    Så här beräknar man effektiviteten hos motorn:

    1. Beräkna det arbete som gjorts mot tyngdkraften (användbart arbete):

    * Arbete =kraft x avstånd

    * Kraft (på grund av tyngdkraften) =Mass X -acceleration på grund av tyngdkraften (9,8 m/s²)

    * Kraft =10 kg x 9,8 m/s² =98 n

    * Arbete =98 n x 4 m =392 j

    2. Beräkna effektiviteten:

    * Effektivitet =(användbar arbetsutgång / total arbetsinmatning) x 100%

    * Effektivitet =(392 j / 500 j) x 100%

    * Effektivitet =78,4%

    Därför är motorns effektivitet 78,4%.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com