Formel:
* q =m * c * Δt
Där:
* q är mängden värmeenergi (i Joules)
* m är massan av vattnet (i gram)
* c är den specifika värmekapaciteten för vatten (4.184 J/g ° C)
* ΔT är förändringen i temperaturen (i grader Celsius)
Exempel:
Låt oss säga att du vill värma 100 gram vatten från 20 ° C till 80 ° C.
* m =100 g
* C =4,184 J/g ° C
* ΔT =80 ° C - 20 ° C =60 ° C
q =100 g * 4.184 J/g ° C * 60 ° C =25.104 J
Därför skulle det ta 25 104 joules energi för att värma 100 gram vatten från 20 ° C till 80 ° C.
Viktig anmärkning: Denna beräkning förutsätter ingen värmeförlust för omgivningen. I verkligheten kommer viss energi att gå förlorad, så den faktiska mängden energi som krävs kommer att vara något högre.