• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Om ljudhastigheten i luften är 1130 ft per sekund och en liten sten släpps långt efter 2,73 hör du träffvatten, hur djupt väl?
    Så här löser du detta problem:

    1. Förstå tidsuppdelningen

    * Sound Travel Time: Den tid det tar för ljudet från berget som träffar vattnet för att resa tillbaka till dig.

    * Rock Fall Time: Den tid det tar för att berget faller från toppen av brunnen till vattnet.

    2. Beräkna ljudtiden

    * Du hörde ljudet 2,73 sekunder efter att ha släppt berget.

    * Eftersom ljudet reser på 1130 ft/sek kan vi beräkna avståndet (djupet på brunnen) som reste med ljud:

    * Avstånd =hastighet x tid

    * Avstånd =1130 ft/sek * 2,73 sek

    * Avstånd ≈ 3084,9 ft

    3. Bestäm rockens hösttid

    * Den totala tiden på 2,73 sekunder inkluderar både rockens hösttid och ljudets restid.

    * För att hitta rockens hösttid, subtrahera ljudtiden för ljudet:

    * Rock Fall Time =Total Time - Sound Travel Time

    * Rock Fall Time =2,73 sek - 2,73 sek =0 sek

    4. Slutsats

    Detta resultat är omöjligt. Det föreslår att berget träffar vattnet direkt efter frigöringen. Detta betyder att brunnen är oerhört grunt, troligen bara några centimeter djup. Det måste finnas ett fel i problemuttalandet.

    Möjligt fel:

    * Problemuttalandet innebar sannolikt att säga att du hörde berget träffa vattnet * någon tid * efter 2,73 sekunder. Till exempel kanske du har hört ljudet 3,2 sekunder efter att ha släppt berget. Detta skulle ge dig en mer realistisk tid för berget att falla.

    Låt mig veta om du vill lösa problemet med ett korrigerat tidsvärde.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com