• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är den elektriska kraften på två posttiver åtskilda med ett avstånd av 0,5 mm?
    Du behöver mer information för att beräkna den elektriska kraften mellan två positiva laddningar! Här är varför:

    Coulombs lag

    Kraften mellan två laddade föremål beskrivs av Coulombs lag:

    F =K * (Q1 * Q2) / R²

    Där:

    * f är den elektriska kraften (i Newton, N)

    * k är Coulombs konstant (cirka 8.98755 × 10⁹ n⋅m²/c²)

    * Q1 och Q2 är storleken på avgifterna (i Coulombs, c)

    * r är avståndet mellan laddningarna (i meter, m)

    saknad information

    För att beräkna den elektriska kraften måste du veta:

    * Storleken på varje laddning (Q1 och Q2): Du har inte tillhandahållit värdena på avgifterna.

    * Avståndets enheter: Du har gett avståndet som 0,5 mm, men det måste vara i meter för att formeln ska fungera korrekt.

    Exempel

    Låt oss säga att de två laddningarna är vardera 1 mikrokulbom (1 um =1 × 10⁻⁶ C) och avståndet är 0,5 mm (0,5 × 10⁻³ M). Så här beräknar du kraften:

    1. Konvertera avståndet till mätare: r =0,5 × 10⁻³ m

    2. Anslut värdena till Coulombs lag:

    F =(8.98755 × 10⁹ n⋅m² / c²) * (1 × 10⁻⁶ C) * (1 × 10⁻⁶ C) / (0,5 × 10⁻³ m) ²

    3. Beräkna kraften: F ≈ 35,95 n

    Viktig anmärkning: Kraften mellan två positiva laddningar är avvisande . Detta innebär att avgifterna kommer att skjuta varandra bort.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com