1. Slå upp atommassorna för varje element:
* Kalium (k):39,10 g/mol
* Väte (H):1,01 g/mol
* Kol (c):12,01 g/mol
* Syre (O):16,00 g/mol
2. Multiplicera atommassan för varje element med antalet atomer i det elementet i molekylen:
* K:39.10 g/mol * 1 =39.10 g/mol
* H:1,01 g/mol * 5 =5,05 g/mol
* C:12,01 g/mol * 8 =96,08 g/mol
* O:16,00 g/mol * 4 =64,00 g/mol
3. Lägg till massorna för alla element:
39,10 g/mol + 5,05 g/mol + 96,08 g/mol + 64,00 g/mol = 204,23 g/mol
Därför är den molmassan för KHC8H4O4 ungefär 204,23 g/mol.