• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Om du applicerar en kraft på 10 n för att boxa och skjuta den m i S hur mycket kraft levererade?
    Du saknar lite information för att beräkna kraften! Här är varför och hur man beräknar det:

    Power är den hastighet som arbetet utförs. För att beräkna kraft behöver vi:

    * kraft (F): Du har tillhandahållit detta som 10 N.

    * avstånd (d): Du har sagt att lådan skjuts "M", men vi behöver ett specifikt avstånd i meter.

    * Tid (t): Du har sagt att rutan skjuts in "S", men vi behöver en viss tid på några sekunder.

    Formeln för kraft är:

    Power (p) =arbete (w) / tid (t)

    och arbetet beräknas som:

    Arbete (w) =kraft (f) * avstånd (d)

    sätter samman allt:

    1. Beräkna arbete: W =10 n * d (där 'd' är avståndet i meter)

    2. Beräkna kraft: P =(10 n * d) / t (där 't' är tiden på några sekunder)

    Exempel:

    Låt oss säga att du trycker på lådan 5 meter på 2 sekunder:

    1. Arbetet:W =10 n * 5 m =50 Joules

    2. Kraft:P =50 Joules / 2 sekunder =25 watt

    Därför måste du ange avståndet som rutan flyttas och den tid det tar för att beräkna den levererade kraften.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com