* milliliters (ML) Mät volymen, mängden utrymme ett ämne upptar.
* newtons (n) Mät kraft, som är en push eller pull.
För att relatera dessa måste du överväga följande:
1. Densitet av vatten: Vatten har en densitet på cirka 1 gram per milliliter (g/ml).
2. massa: För att få massan av vattnet skulle du multiplicera volymen med densiteten:2570 ml * 1 g/ml =2570 gram.
3. Gravity: För att få kraften (vikten) på vattnet måste du veta accelerationen på grund av tyngdkraften, som är ungefär 9,8 m/s². Du kan sedan använda följande formel:
* Kraft (n) =massa (kg) * acceleration på grund av tyngdkraften (m/s²)
* Konvertera först gram till kilogram:2570 g / 1000 g / kg =2,57 kg
* Beräkna sedan kraften:2,57 kg * 9,8 m/s² =25,2 N (ungefär)
Därför skulle 2570 ml vatten utöva en kraft på cirka 25,2 Newton på grund av tyngdkraften.