• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är impulsen av ett objekt som tillämpar 30 n i 4 sekunder?
    Så här beräknar du impulsen:

    Förstå impuls

    Impuls är förändringen i ett objekts fart. Det representeras av följande ekvation:

    * impuls (j) =kraft (f) * tid (Δt)

    Tillämpa informationen

    * kraft (F) =30 N

    * tid (Δt) =4 s

    Beräkning

    * impuls (j) =(30 n) * (4 s) =120 ns

    svar

    Objektets impuls är 120 ns (Newton-sekunder).

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com