Förstå acceleration
Acceleration är hastighetshastigheten för hastighet över tid. Det beräknas med följande formel:
* acceleration (a) =(slutlig hastighet (v) - initial hastighet (u)) / tid (t)
Tillämpa formeln
1. Identifiera de givna värdena:
* Initial hastighet (U) =65 m/s
* Slutlig hastighet (V) =98 m/s
* Tid (t) =12 s
2. ersätt värdena i formeln:
* a =(98 m/s - 65 m/s)/12 s
3. Beräkna accelerationen:
* a =33 m / s / 12 s
* A =2,75 m/s²
Därför är objektets acceleration 2,75 m/s².