Här är varför sortimentet:
* hastighet: Solvindhastigheter varierar, från 250 till 750 kilometer per sekund (km/s).
* Avstånd: Jorden ligger cirka 150 miljoner kilometer från solen.
Med hjälp av hastighetsområdet och avståndet kan du beräkna restiden.
Exempel:
* Snabbaste solvind (750 km/s):150 000 000 km/750 km/s =200 000 sekunder = 2,3 dagar
* Slängaste solvind (250 km/s):150 000 000 km/250 km/s =600 000 sekunder = 6,9 dagar
Därför är den genomsnittliga tiden mellan 1,5 och 4 dagar.