1. Hitta lösningens totala massa:
* Total massa =massa av lösta ämnen (NANO3) + Massa av lösningsmedel (vatten)
* Total massa =4,2 g + 60 g =64,2 g
2. Beräkna massprocenten:
* Procentkoncentration med massa =(massa av lösta ämnen / total massa av lösning) x 100%
* Procentkoncentration med massa =(4,2 g / 64,2 g) x 100%
* Procentkoncentration med massa ≈ 6,54%
Därför är den procentuella koncentrationen efter massan av lösningen cirka 6,54%.