• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  • Kvicksilver har en specifik tyngdkraft på 13,6. Hur många mm kvicksilver har massa 0,35?
    Så här löser du detta problem:

    Förstå specifik tyngdkraft

    * Specifik tyngdkraft är förhållandet mellan tätheten för ett ämne och tätheten för ett referensämne, vanligtvis vatten.

    * Eftersom vattendensiteten är 1 g/cm³, innebär en specifik tyngdkraft på 13,6 för kvicksilver att kvicksilver är 13,6 gånger tätare än vatten.

    Beräkningar

    1. Densitet av kvicksilver:

    * Densiteten för kvicksilver är 13,6 g / cm³ (eftersom specifik tyngdkraft =substansdensitet / vattendensitet).

    2. Volym av kvicksilver:

    * Vi känner till massan (0,35 g) och densiteten (13,6 g/cm³) av kvicksilver. Vi kan använda formeln:

    * Densitet =massa / volym

    * Omarrangera formeln:volym =massa / densitet

    * Volym =0,35 g / 13,6 g / cm³ =0,0257 cm³

    3. Konvertering till MM:

    * 1 cm³ =1000 mm³

    * Därför 0,0257 cm³ =0,0257 cm³ * 1000 mm³/cm³ =25,7 mm³

    Svar: Cirka 25,7 mm³ kvicksilver har en massa på 0,35 g.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com