1. Hitta den molmassan av LiCl:
* Litium (LI) har en molmassa på 6,941 g/mol
* Klor (CL) har en molmassa på 35.453 g/mol
* Molmassa av LiCl =6.941 g/mol + 35.453 g/mol =42.394 g/mol
2. Använd formeln:
* Mol =massa / molmassa
3. Ersätt värdena:
* Mol =55 g / 42.394 g / mol
* Mullvader ≈ 1,30 mol
Därför finns det cirka 1,30 mol i 55 g litiumklorid.