1. Hitta atommassorna för varje element:
* n (kväve): 14.01 AMU
* h (väte): 1.01 AMU
* Cl (klor): 35.45 AMU
2. Multiplicera atommassan för varje element med dess abonnemang i formeln:
* n: 14.01 AMU * 1 =14.01 AMU
* h: 1.01 AMU * 4 =4,04 AMU
* Cl: 35.45 Amu * 1 =35.45 Amu
3. Lägg till resultaten tillsammans:
14.01 AMU + 4.04 AMU + 35.45 AMU = 53.50 AMU
Därför är atommassan för NH₄CL 53,50 AMU.