1. Hitta den molmassan av MGS:
* Magnesium (mg) har en molmassa på 24,31 g/mol
* Svavel (er) har en molmassa på 32,07 g/mol
* Molmassa av MGS =24,31 g/mol + 32,07 g/mol =56,38 g/mol
2. Använd konverteringsfaktorn:
* 1 mol MGS =56,38 gram MGS
3. Beräkna massan:
* 5,2 mol MGS * (56,38 gram MGS / 1 mol MGS) = 293,58 gram MGS
Därför finns det cirka 293,58 gram i 5,2 mol magnesiumsulfid.