Sulfat (so₄²⁻) är en polyatomisk jon, inte ett element, så det har inte en atommassa. Istället har den en molmassa , som är massan av en mullvad av jonen.
Så här beräknar du den molmassan av sulfat:
* svavel (er): 32,06 g/mol
* syre (O): 16,00 g/mol (x 4 atomer) =64,00 g/mol
Total molmassa av sulfat (So₄²⁻) =32,06 g/mol + 64,00 g/mol =96,06 g/mol