1. Bestäm molmassan för C2H4:
* Kol (c) har en molmassa på 12,01 g/mol
* Väte (H) har en molmassa på 1,01 g/mol
* Molmassa av C2H4 =(2 * 12,01 g/mol) + (4 * 1,01 g/mol) =28,05 g/mol
2. Bestäm mol kol i 450 mol C2H4:
* Varje mol C2H4 innehåller 2 mol kol.
* Mol kol =450 mol C2H4 * (2 mol C / 1 mol C2H4) =900 mol C
3. Beräkna kolmassan:
* Massa av kol =mol kol * Molmassa av kol
* Massa av kol =900 mol C * 12,01 g/mol =10809 g
Därför finns det cirka 10809 gram kol i 450 mol C2H4.