1. Hitta den molmassan av Co:
* Kol (c) har en molmassa på 12,01 g/mol
* Syre (O) har en molmassa på 16,00 g/mol
* Molmassa av CO =12,01 g/mol + 16,00 g/mol =28,01 g/mol
2. Använd formeln:
* Mol =massa / molmassa
3. Anslut värdena:
* Mol =56 g / 28,01 g / mol
* Mullvader ≈ 2,00 mol
Därför finns det cirka 2,00 mol i 56 gram kolmonoxid.