• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Hur många mol CO2 bildar när 58 gram butan C4H10 förbränner i syre?
    Så här löser du detta problem:

    1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:

    2 C₄H₁₀ + 13 O₂ → 8 CO₂ + 10 H₂O

    2. Beräkna den molmassan av butan (C₄H₁₀):

    Molmassa av C =12,01 g/mol

    Molmassa av H =1,01 g/mol

    Molmassa av C₄H₁₀ =(4 * 12,01) + (10 * 1,01) =58,12 g/mol

    3. Konvertera gram butan till mol:

    Mol C₄H₁₀ =(58 g) / (58,12 g / mol) =1 mol

    4. Använd molförhållandet från den balanserade ekvationen:

    Den balanserade ekvationen visar att 2 mol C₄H₁₀ producerar 8 mol co₂. Därför är molförhållandet 2:8 eller 1:4.

    5. Beräkna mullvad med producerad ko₂:

    Mol av Co₂ =(1 mol C₄H₁₀) * (4 mol Co₂ / 1 mol C₄H₁₀) =4 mol Co₂

    Svar: 4 mol CO₂ formar när 58 gram butan bränner i syre.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com